Doktorlar     Meme Büyütme

Kulak Çınlaması Çınlamanın Sebepleri

Her türlü sağlık sorunlarınız için bilgilerinizi bırakın. Biz sizi arayalım.

Ad-Soyad
:
E-mail
:
Telefon
:
Mesaj
:
Kulak Burun BoğazTarih: June 12, 2011 11:24 4 Yorum

Dışarıdan uyarah bir ses olmadığı halde, kulak içinde duyulan ve anlam verilemeyen bir takım seslere topluca “çinlama” den­mektedir.

Sümkürme, çiğneme, esneme, hapşırma ve öksürme gibi baş hareketleri sırasında duyulan çınlamalar normal olup hastalık be­lirtisi sayılmazlar. Yine ara sıra duyulan ve “hayırlı bir haber” şeklinde yorumlanan çınlamalar da zararsız kabul edilir.

DİKKAT: Kulakta, “nabız atması” şeklinde duyulan ritmik ses­ler ciddiye alınmalıdır. Genellikle yüksek tansiyonda duyulan bu sesler, kulak çevresindeki atar damarların hastalığına da işaret edebilirler.
Uğultular şeklinde derinden gelen sesler, aşırı derecede tansi­yon düşüklüğünü ve kansızlığı düşündürmelidir.

Kulak Çınlamasının Diğer Sebepleri:
• Kuvvetli beden hareketlerinden sonra kulakta “nabız atma­sı” şeklinde duyulan sesler tamamen normal olup dinlenme ile kendiliğinden geçer.

• Yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan çınlamalar, kulak fonksiyon­larının zayıflamakta olduğunu gösterir.

•  Şeker hastalığında, tiroid. bezi bozukluklarında kulak çınla­maları şeklinde sesler duyulmakta, hastalık belirtilerinin zayıflaması ile birlikte azalmaktadir.

• Kimyevi ve toksit maddelerle zehirlenen kimselerde, kulak çınlamaları zehirlenme belirtilerinden sayılmaktadir.

• Uyuşturucu madde, alkol ve aşırı tütün tüketen kimselerde de kulak çınlamaları görülmektedir.

• Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan streptomisin, neo­misin, kanamisin gibi antibiyotiklerin alınmasında kulak çınlama­ları bir yan etki olarak ortaya çıkarlar.

• Dış kulak yolu, tamamen, kulak kiri ile kapandığında, orta­kulak ve içkulak iltihaplarında, diş ve dişeti iltihaplarinda, kan kanserinde (lösemi) kulak çınlamasına benzer sesler duyulabil­mektedir.

• Ayrıca, işitme sinirlerini içine alan bir sinir sistemi hastalığında da kulak çınlaması görülebilir.

Etiketler: , , , , ,

4 Yorum to “Kulak Çınlaması Çınlamanın Sebepleri”
 1. hasan says:

  merhaba benim kulağımda az duyma rahatsızlılığım vardı doktora gittim temizleme işlemi yaparken o cihazı kulağımın içine kadar itti canım çok yandı kulak zarımı patlatmış olabilirmi ama kanama olmadı sarı bi sıvıda gelmedi şimdi kulağım hep cınlıyor özel hastaneye gittim senin kulak zarın patlamış ama daha önceden doktor kulak içi tıkanmasını temizlemesiyle cınlama ortaya cıkmış banna yardımcı olursanız size çok teşekkür ederim kolay gelsin..

 2. Beşir yoldaş says:

  Merhaba başımın sağ arka tarafına aldığım bir darbe sonucu sağ beyincikde 8 mm kanama oldu. ve sağ kulağımda yüzde 48 işitme kaybı mevcut. sağ kulağımda sürekli çınlama sesi var. başımı sağ tarafa dönderdiğim zaman çınlamayla berabar kalp atışı gibi ses geliyor. herhangi bir ağrı mevcut değil. K.B.B doktoruna gittim ama bir fayda göremedim. ne yapmam konusunda bana yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkür ederim.

 3. orhan akkaya says:

  2011 yılbaşında başlayan çınla zaömanla artarak devam etti. İlk başladığı günlerde çok endişelenmiştim çeşitli testlerden sonra endişemin yersiz olduğunu anladım. Ama çınlama devam etmektedir. Zaman zaman çoğalıyor ve azalıyor. Son yıllarda yaşadığım yoğun yaşamsal değişikliklerin etkisi varmı bilemiyorum, yani stresin yol açtığı bir sorunmu acaba doktorlarda herhangibir olumsuz rapor vermediler. 53 yaşında olmama rağmen çok sağlıklı bir yapım vardır. Bu çınlamanın önüne geçemedim.

 4. merve bozdağ says:

  teşekkür ederim gerçekten çok bilgi edindim en kısa zamanda ben doktora görüneceğim bu siteyi kuranlara çok teşekkür ederim allah sizden razı olsun…

Yorum Yap

(gerekli)

(gerekli)